• Yazan: Admin
  • 06.06.2015

05.06.2015 günü basında, Alanya Kleopatra Plajında kurtçuklar olduğu haberi bir anda yayıldı. Plajın Mavi Bayraklı olması, haberin bir kat daha ilgi çekici olmasına neden oldu. Uluslararası nitelikteki Mavi Bayrak uygulamasını ülkemizde yürütmekte olan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, vakit geçirmeden konuyu yöresinde ASAT ve Vakfımız üyesi ALÇED (Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği)’nden alınan bilgiler kapsamında araştırdık.


ALANYA KLEOPATRA PLAJINDAKİ KURTCUKLAR KONULU AÇIKLAMA

 

            05.06.2015 günü basında, Alanya Kleopatra Plajında kurtçuklar olduğu haberi bir anda yayıldı. Plajın Mavi Bayraklı olması, haberin bir kat daha ilgi çekici olmasına neden oldu. Uluslararası nitelikteki Mavi Bayrak uygulamasını ülkemizde yürütmekte olan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı olarak, vakit geçirmeden konuyu yöresinde ASAT ve Vakfımız üyesi ALÇED (Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği)’nden alınan bilgiler kapsamında araştırdık. İlk etapta yağmur suyu kanalından kara kesiminden kıyıya akan suyun kıyıya kurtçuklar taşıdığı, ancak bu suyun denize ulaşmadığını tespit ettik. Gözle görüldüğü kadarı ile suyun içinde kurtların olduğu bilgisini aldık.

            Bu durumda en doğru bilgi, ancak yapılan analizler ile elde edilebilmektedir. Bu nedenle analizlerin sonucu alınmadan kesin bir bilgi vermek yanıltıcı olacaktır. Yöresinde Büyükşehir Belediyesinin Kanalizasyon ve arıtmalardan sorumlu birimi ASAT ve ilgili kuruluşlar tarafından numuneler alınmış ve suya kanalizasyon kirliliği karışıp karışmadığının tespiti için analizlerin yapılmasına başlanmıştır. Bu analiz sonuçları ancak iki gün sonunda alınabilmektedir.

            ASAT yetkilileri tarafından yağmur suyu kanalına ulaşan şikayete konu akıntının kaynağı araştırılmakla birlikte gerekli kanal temizliği yapılmış olup, aşağıda bugün itibariyle çekilen fotoğraflar verilmektedir. Bugün itibariyle denize ulaşan bir yağmur suyu tespit edilmemiştir.

            Diğer taraftan Mavi Bayrak Ödülüne hak kazanan plajlar sezon başında tarafımızdan ziyaret edilmekte ve kriterlerin eksiksiz olup olmadığı kontrol edilmekte ve ondan sonra bayrak verilmektedir. Bu kapsamda Alanya‘da söz konusu hazırlık denetimi başlatılmış olup, ancak Kleopatra Plajının bu ilk değerlendirmesi henüz yapılmamıştır. Bu nedenle şu anda plajda mavi bayrak dalgalanmamaktadır.

            Plajda Mavi Bayrak dalgalanıyorken de söz konusu kurtçuk olayı olabilirdi. Önemli olan bu gibi konular ile karşılaşıldığında, bayrağın indirilmesi ve nedeninin panoda ilan edilmesi ve olumsuz etki geçtikten sonra bayrağın tekrar asılmasıdır.