• Yazan: Admin
  • 04.04.2016

Geçtiğimiz yıllarda periyodik olarak altı kez Marina Mavi Bayrak Sorumluları ile ulusal düzeyde yaptığımız seminerler oldukça verimli olmuştur. Bu deneyimimizden yola çıkarak ve eğitim programını geliştirerek, yedincisini 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Kuşadası Korumar Otel'de gerçekleştirdik.


Marinalarda Mavi Bayrak kriterlerinin uygulanmasına yönelik sunumların ve bilgilendirmelerin gerçekleştiği seminere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Ticaret Odası, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA'nın yanısıra  ödüllü ve aday toplam 20 marinamızı temsilen yetkililerden oluşan yaklaşık 50 kişi katılmıştır.

Seminerde Mavi Bayrak Programı hakkında güncel bilgiler, uluslararası gelişmeler ve yurtdışından örnekler, 2015 sezonunun değerlendirmesi, Marinalarda oluşan deniz kirlilikleri için alınacak önlemler, acil müdahale planları ve oluşan zararların tazmini, Marin deterjanların kullanımı ve Mavi Kart konusundaki son durum, Mavi Bayrak Çevre Yönetimi uygulamaları, Tekne altı yıkama suyu arıtma tesislerinin önemi,D-Marin Turgutreis 2015 yılı Çevresel Takip Sistemi uygulamaları, Tekne Turu İşletmecileri için Mavi Bayrak, Çevre eğitim etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, Bodrum Milta Marina'nın 2015 yılında yapılmış en iyi çevre eğitim etkinlikleri  konuları ele alınmıştır. 

Seminer, sertifika töreninin ardından Kuşadası Belediyesi sponsorluğunda Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi’ne yapılan gezi ile sona ermiştir.

Seminerde yapılan sunumlar aşağıda verilmiş olup üstlerine tıkladığınızda sunumları temin edebilirsiniz.

Mavi Bayrak güncel bilgileri, uluslararası gelişmeler ve yurtdışından örnekler, Murat Yiğitol

2015 sezonunun değerlendirmesi ve deneyimler, Gürcan Kaya

Marinalarda oluşan deniz kirlilikleri için alınacak önlemler, acil müdahale planları ve oluşan zararların tazmini, Serpil Durak

Marin deterjanların kullanımı ve Mavi Kart konusundaki son durum, Cem Tekin Yavuz

Mavi Bayrak Çevre Yönetimi uygulamaları açıklama, Lokman Atasoy

D-Marin Turgutreis 2015 yılı Çevresel Takip Sistemi uygulamaları, Süleyman Ercan

Tekne altı yıkama suyu arıtma tesislerinin önemi, Sedat Başarır

Yatlarda  Mavi Bayrak ve Yeni Uygulamalarda Mevcut durum ve Tekne Turu İşletmecileri için Mavi Bayrak, Almıla Kından Cebbari

Çevre eğitim etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, Doğan Karataş

2015 yılında yapılmış en iyi çevre eğitim etkinlikleri sunumu, Metin Gür- Ayşe Mine Aykutluğ

7. Mavi Bayrak Marina Sorumluları Eğitiminde yapılan tüm sunumları Mavi Bayrak Türkiye youtube kanalımız ( https://www.youtube.com/watch?v=1flfIraR6kI ) vasıtasıyla izleyebilirsiniz.