• Yazan: Admin
  • 07.08.2018

Ülkemiz Mavi Bayrak sayısının en fazla olduğu ülkelerden bir tanesi olduğu için her yıl uluslararası denetimden geçmektedir. Geçtiğimiz yıl Kuşadası’nda yapılan uluslararası habersiz denetim için bu yıl Sakarya ve Kocaeli seçilmiştir. Bu kapsamda Sakarya-Karasu ve Kocaeli-Kandıra’da bulunan Mavi Bayrak ödüllü plajlarda 02-03 Ağustos 2018 tarihleri arasında uluslararası denetim gerçekleştirilmiştir.


Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı resmi denetçisi tarafından gerçekleştirilen denetimlerde tesadüfi örneklem yöntemi ile plajlar seçilmiş, bu kapsamda Sakarya İli Karasu ilçesinde bulunan iki Mavi Bayraklı plajımızda ve Kocaeli İli Kandıra ilçesinde bulunan iki Mavi Bayraklı plajımızda uluslararası denetim gerçekleştirilmiştir. Resmi denetçiye Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü ile Program Koordinatör Yardımcısı eşlik etmiştir.

Denetimde en çok dikkati çeken hususlar haritada gösterilen olanaklar ve kriterler ile plajda gerçek durumun eşleştirilmesi, cankurtaran bayraklarının doğru kullanımı, plajda güvenlik önlemlerinin sadece cankurtaranla sınırlı olmadığı ve plajın gerisi de düşünülerek güvenlik konusunun değerlendirilmesi, plaj temizlik seviyeleri ve bu konuda eğitimler olmuştur. Tüm kriterlerin çok detaylı olarak incelendiği denetimlerde plajlarımızda önemli düzeyde bir eksikliğe rastlanmamış, ilgili belediye temsilcileri ile eğitim amaçlı toplantılar da yapılmıştır.