• Yazan: Admin
  • 24.04.2019

Bodrum Kaymakamı, Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, POYD, TÜRSAB, Gıda Kurtarma Derneği, yetkililerinin de katıldığı Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimi ve Sertifikasyonu Toplantısı 17-18 Nisan 2019 tarihinde, Kefaluka Resort Otel’de yapıldı.


10 kıyı İlinden kayıt yaptıran 125 Mavi Bayrak temsilcisine 1,5 gün süren eğitimin sonunda, sınav yapıldı. 1 ay sonra açıklanacak olan sınav sonuçlarında başarılı olan katılımcılara 5 yıl süre ile geçerli ‘’Mavi Bayrak Plaj Temsilcisi Sertifikası ve Kimlik Kartı’’ verilecektir.

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2018 yılı itibariyle 459 plaj ve 22 marina, 10 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye bu yıl 50 ülke arasında Dünya’da 3. Sırada yer almıştır. Plaj ve marina toplamında dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık  %11’i ülkemizde dalgalanmaktadır.

Eğitim ve Sertifikasyon toplantısı ile ilgili olarak TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik EPİKMEN aşağıdaki açıklamayı yaptı:

’Vakfımız bir ulusal sorumlu kuruluş olarak uluslararası alanda Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinalarımızın standardının diğer ülkelerden daha yüksek olmasına özen göstermektedir. Bu hedefe yöresel destekle daha iyi ulaşılacağına inanmaktadır.

Plaj Mavi Bayrak Temsilcilerinin güncel bilgilere sahip olmalarının, kıyı yönetiminde önem arz eden kritik konularda uzmanlar aracılığı ile bilgi edinmelerinin sağlanması, yöresinde örnek uygulamaları yürüten yerel sorumluların deneyimlerinden faydalanılması ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunulması amacıyla ulusal düzeyde yılda bir defa eğitim semineri düzenlenmektedir.’’

Eğitim toplantılarının açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Ümmühan Yurt, TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Mavi Bayrak Programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), TÜRSAB, Gıda Kurtarma Derneği, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları-TAP Derneği yetkilileri de katıldı.

TÜRÇEV ile TAP Derneği’nin işbirliği ile 4 yıldır düzenlenen “Mavi Bayraklı Oteller ve Marinalar Atık Pillerini Topluyor” yarışmasının ödül töreni de seminerde yapıldı. 2018 yılında en fazla atık pil toplayan Mavi Bayraklı 10 otel ve 3 marinaya sertifika ve plaketleri verildi.