• Yazan: Admin
  • 17.10.2020

Türkiye Çevre EĞitim Vakfı (TÜRÇEV) Avrupa Çevre Ajansı’nın “Marine Litter Watch” Deniz Çöpleri Izleme Programı’nı ülkemiz kıyıları için uygulamaya devam ediyor. Program kapsamında uygulama Antalya’dan sonra Ortaca – Sarıgerme’de 17 Ekim 2020 tarihinde Sarıgerme Plajında gerçeklesştirildi.


Etkinligğe TÜRÇEV Mugğla Şubesi ile bölgedeki Mavi Bayraklı işletmelerden, SARÇED, Hilton Dalaman Sarıgerme Resort, TT Hotels Tropical, TT Hotels Palace, Tui Blue Sarıgerme Park, Tui Magic Life Sarıgerme ve Tui Blue Seno yetkilileri katıldı. EtkinligĞe katılan toplam 25 kişiye, sosyal mesafe kuralları gözönünde bulundurularak öncesinde bir toplantı gerçekleştirilmiş ve etkinlikle alakalı planlama yapılmıştır.
Etkinlik için Mavi Bayraklı SARÇED Plajı ile Tui Blue Sarıgerme plajı arasında kalan, Mavi Bayrak ödüllü olmayan bir alan seçilmiştir. Özellikle Caretta caretta yuvalama alanı ile kum zambaklarının yetiştiği alana yakın bir plaj olması nedeniyle tercih edilmiştir.
MLW etkinlik uygulama kriterleri dikkate alınarak 100 metre kıyı şeridi uzunluğunda gerçekleştirilen plaj temizlik çalışması yaklaşık 30 dk sürmüş ve toplam 1259 adet çöp toplanmıştır.
Atıklar toplanırken ayrı ayrı kategorize edilerek toplandı ve pet şişeeler, tek kullanımlık yiyecek ve içecek malzemeleri (plastik ve karton bardak, pipet, tabak vb.) ayrı ayrı sayıldı ve tartıldı. Belirlenen alanın izlenmesi ve veri devamlılığının sağlanabilmesi için uygulama alanı koordinatları kayıt altına alınmıstır.