Neden çevre eğitim etkinlikleri?

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE), bir plajın Mavi Bayrak ile ödüllendirilebilmesi için plajın bulunduğu beldede farklı kategorilerde en az 5 çevre eğitim etkinliği düzenlenmesini (daha fazla olması tercih edilmektedir) zorunlu kılmaktadır. 

Çevre eğitim etkinlikleri, Mavi Bayrak Programının amacına ulaşmasını şu yollarla sağlar:

·         Hem yöredeki kıyıların ve çevresel değerlerin korunması hem de yörede yaşayan veya ziyarete gelen konukların çevre bilincinin geliştirilmesi,

·          Plaj hizmetini sunan personel, işletmeci veya turizm hizmetlerini sunanların çevre sorunları konusunda eğitilmesi,

·         Kıyı alanlarındaki doğal kaynakların yönetiminde ilgili yerel paydaşların katılımının desteklenmesi,

·          Yörede sürdürülebilir rekreasyon ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi.

 

Mavi Bayrak’ın temelinde yatan bu hedeflere ulaşılması için gerçekleştirilen etkinlikler, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı nezdinde büyük önem taşımaktadır.

En iyi dosyalar ödüllendiriliyor!

Uluslararası Jüri'ye sunulacak Mavi Bayrak adaylarını belirleyen Ulusal Jüri, alt komisyon gurubuyla ( Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bölgesel Çevre Merkezi-REC Türkiye, Ankara Üniversitesi Halk Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi) çevre etkinlikleri dosyalarını titizlikle incelenmektedirler. İncelemeler sonucunda, kriterlerde açıklanan hem dört kategoride en az beş çevre eğitim etkinliğinin doğru bir biçimde gerçekleştirilmesi, hem de dosyalama ve raporlama işlemlerinin en iyi şekilde yapılması göz önüne alınarak başarılı olan belediye, plaj yöneticisi veya derneklerden 3 tanesi her yıl plaket ile ödüllendirilmektedirler. Bugüne kadar ödül alanların listesi ÇEVRE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ başlığı altında burada ayrıca yer almaktadır.

 

Plajlar ve marinalarda yapılması öngörülen çevre eğitimi ve bilinçlendirme konusunda yardımcı olması için hazırladığımız ÇEVRE EĞİTİMİ VE BİLİNÇLENDİRME KILAVUZ KİTAPÇIĞI için lütfen üzerine tıklayınız.

ÇEVRE EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME REHBERİ TIKLAYINIZ. 

PLAJ VE MARİNALARDA YAPILMIŞ ÖRNEK ÇEVRE EĞİTİM ETKİNLİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

DOSYAYI ŞABLONA UYARAK HAZIRLAMAK İSTEYENLER İÇİN ŞABLON AÇIKLAMA NOTU İÇİN TIKLAYINIZ.

DOSYA HAZIRLAMAK İÇİN PLAJ ÖRNEK ŞABLON DOSYA (Power Point) İÇİN TIKLAYINIZ.

DOSYA HAZIRLAMAK İÇİN PLAJ ÖRNEK ŞABLON DOSYA (Word) İÇİN TIKLAYINIZ.

DOSYA HAZIRLAMAK İÇİN MARİNA ÖRNEK ŞABLON DOSYA (Power Point) İÇİN TIKLAYINIZ.

 

DİĞER ÜLKE ÖRNEKLERİ (İngilizce) için lütfen üzerine tıklayınız.